با حضور رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران

مــرکز تجــاری ایــران در ترکیـــه آغـــاز به کــار کـرد

 با حضور علیرضا پیمان پاک معاون وزیر صمت و رییس کل سازمان توسعه تجارت ایران مرکز تجاری ایران در بخش اروپایی استانبول آغاز بکار کرد .

رییس سازمان توسعه و تجارت ایران که به منظور بررسی راهکارهای تقویت و توسعه تجارت ایران با ترکیه در آستانه برگزاری کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی دو کشور و سفر قریب الوقوع رییس جمهور ترکیه به ایران ، به همراه هیاتی به شهر استانبول سفر کرده بود علاوه بر حضور و بازدید از مرکز تجاری ایران در ترکیه و شرکت سیتی اینترنشنال گروپ با تجار و انجمن های اقتصادی این کشور گفتگو کرد و طی نشست های دو جانبه و چند جانبه به بررسی مشکلات و راهکارهای تقویت و توسعه همکاری ها در جهت افزایش صادرات کالاها و محصولات ایرانی به این کشور به عنوان دروازه ورود به اروپای مرکزی پرداخت.

 

   پیمان پاک طی این بازدید که در معیت مسئولین کنسولگری جمهوری اسلامی در استانبول صورت پذیرفت از نزدیک در جریان برنامه های این مرکز برای توسعه تجارت الکترونیک و برگزاری نمایشگاه های عرضه و فروش آنلاین محصولات ایرانی از طریق شیوه ها و فناوری های نوین روز قرار گرفت؛ همچنین این مرکر با حضور ایشان افتتاح و طی مراسمی آغاز به کار کرد.

رییس سازمان توسعه تجارت ایران در این بازدید با اشاره به اهمیت جایگاه ترکیه بعنوان پل ارتباطی آسیا و اروپا و همچنین عضویت این کشور در شورای اروپا و اتحادیه گمرکی اروپا به ضرورت حضور پر قدرت تجار و بازرگان ایرانی در بازار ترکیه بعنوان مقصد صادراتی به اروپا و آفریقا تاکید کرد.

 

_

وی افزود با دائمی کردن مجوز مرکز تجاری ایران در استانبول ترکیه و ارائه خدمات متنوع آموزشی و مشاوره ای به دنبال افزایش صادرات غیرنفتی و بهبود تراز بازرگانی و حذف تشریفات زائد تجاری بین دو کشور همسایه عضو اکو و سازمان سازمان کنفرانس اسلامی هستیم .

خاطرنشان می سازد ،پیمان پاک در حاشیه  بازدید از این مرکز به آقای ریدوان هالیل اوغلو رئیس انجمن لجستیک و گمرک ترکیه دیدار و از نزدیک در جریان مشکلات و امکانات لجستیکی این کشور در حوزۀ ریلی و دریایی قرار گرفت و خواستار تسهیل خدمات دریایی و تبادلات تجاری ریلی از طریق ترکیه به اروپا و شمال آفریقا شد.

رئیس سازمان توسعه تجارت در طول سفر سه روزۀ خود به استانبول طی بازدید از شرکت صنعتی و منطقه ویژ اقتصادی بورسا ( بعنوان یکی از قطب های صنعتی ترکیه) در اتاق صنعت و تجارت بورسا حضور یافت و با آقای ابراهیم بورکای رئیس اتاق صنعت و تجارت بورسا دیدار و گفتگو کرد؛ در این دیدار موضوع تهاتر محصولات ایرانی با تولیدات این شهرک از جمله اتوبوس ها و اتومبیل های برقی و فن آوری های نوین صنعتی مورد تاکید قرار گرفت.

_

معاون وزیر صمت در پایان این دیدار از اعزام هیات تجاری ایرانی متشکل از صنعت گران و تجار جهت بازدید از امکانات و برگزاری نشست های تجاری دو جانبه به شهر صنعتی بورسا در آینده ای نزدیک خبر داد.

پیمان پاک در پایان این سفر با حضور در کنسولگری ایران در استانبول با جمع کثیری از تجار و صادرکنندگان ترک دیدار و گفتگو کرد.

در طی این نشست چند ساعته چند تن از  تجار بنام این کشور از جمله عثمان اکسوی مدیرعامل شرکت توپراش و هلدینگ مارمارای به طرح و بیان مشکلات و موانع موجود در راه گسترش فعالیت های تجاری بین دو کشور از جمله روند طولانی ترخیص کالا و موانع اداری و مرزی بین دو کشور پرداختند. در پایان این نشست پیمان پاک خواستار تدوین نقشه راه صادرات و واردات دو کشور با مشارکت تجار ترک و ایرانی و استفاده از ظرفیت مرکز تجاری ایران در ترکیه برای تسهیل صادرات و برگزاری جلسات مشترک تجاری فی مابین شد.

لازم به ذکر است: مرکز تجاری ایران در ترکیه طی ماه های اخیر با مشارکت و مدیریت گروه توسعه صنایع و معادن شهر (از هلدینگ های موفق وابسته به بانک شهر) در نیش استانبول ترکیه آغاز به کار کرده و قرار است با استفاده از ظرفیت های شبکه بانکی و پتانسیل های تجاری بخش خصوصی و دولتی بعنوان تسهیل کننده تجارت و هاب بازرگانی ایران (سازمان توسعه تجارت) در منطقه بالکان و اروپای مرکزی فعالیت نماید ؛ ارائه خدمات متنوع لجستیکی، مشاوره سرمایه گذاری، بازاریابی و فروش محصولات ایران و برگزاری دوره های آموزشی و اخذ برندهای تجاری و اعزام هیأت ها و برپایی نمایشگاه های دائمی و فصلی از جمله برنامه های این مرکز برای حضور در بازار بزرگ تجارت ترکیه است.

رئیس سازمان توسعه تجارت در طول سفر سه روزۀ خود به استانبول طی بازدید از شرکت صنعتی و منطقه ویژ اقتصادی بورسا ( بعنوان یکی از قطب های صنعتی ترکیه) در اتاق صنعت و تجارت بورسا حضور یافت و با آقای ابراهیم بورکای رئیس اتاق صنعت و تجارت بورسا دیدار و گفتگو کرد؛ در این دیدار موضوع تهاتر محصولات ایرانی با تولیدات این شهرک از جمله اتوبوس ها و اتومبیل های برقی و فن آوری های نوین صنعتی مورد تاکید قرار گرفت.

 

همچنین با توجه به امکانات و پتانسیل های خانه خلاق و مرکز نوآوری شهر (وابسته به گروه توسعه صنایع و معادن شهر) حمایت و پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان و استارتاپ های جدید در حوزه های تجاری خارجی بین الملل در دستور کار جدی این مرکز قرار دارد.